Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
adres: Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń
strona internetowa: www.csw.torun.pl
2019 roku:
9 Dzień Wolnej Sztuki w CSW w Toruniu
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza do spędzenia dziewiątego Dnia Wolnej Sztuki w duchu slow. W sobotę, 27 kwietnia w godz. 12.00-14.00 oddajemy do Państwa dyspozycji pracę przygotowaną przez Marinę Abramović dla działań z publicznością i zatytułowaną Liczenie ryżu (Counting the Rice), 2015. Aby przeżyć te doświadczenie należy uwolnić się od telefonów komórkowych, zegarków i wszelkiej innej technologii, nałożyć dźwiękoszczelne słuchawki i – oddzielać skrupulatnie ziarna ryżu od soczewicy, licząc każdą sztukę. Co dzieje się wówczas z czasem? Przyspiesza, rozciąga się, zanika? Artystka nakłania widzów do poszerzenia własnej percepcji „nieistnienia czasu” i bycia tu i teraz. Twierdzi, że żyjemy w trudnym okresie, kiedy czas jest coraz więcej wart ze względu na to, że mamy go coraz mniej. Dlatego chciałaby stworzyć publiczności możliwość doświadczenia pustki, czasu, przestrzeni, jasności i próżni i refleksję nad nimi.
Drugą propozycją CSW w Toruniu jest pokaz filmu „Blurred Lines: Inside the Art World” (2017) w reżyserii Barry’ego Avricha. Film daje możliwość wysłuchania najważniejszych graczy na rynku sztuki współczesnej i przyjrzenia się czynnikom ekonomicznym, które motywują te osoby i instytucje. Miłość do sztuki czy miłość do pieniądza? A może obie. Po filmie zapraszamy na dyskusję z zespołem kuratorskim CSW. Początek filmu o godz. 12.00.
2018 rok:
Dzień Wolnej Sztuki w CSW w Toruniu
W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu prezentujemy obecnie pięć bardzo różnych, odmiennych w charakterze wystaw. Postanowiliśmy wskazać po jednej pracy z każdej wystawy, aby pokazać ich odmienny język, różne media, w których dzieła zostały wykonane i różne idee, które im mogą towarzyszyć – jest to więc pięć różnych artystycznych światów.
Zaczynamy od wystawy zatytułowanej „GO”, znajdującej się na parterze, prezentującej osiągnięcia pracowników i studentów Katedry Grafiki Interdyscyplinarnej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wybraną pracą na wystawie jest wideo „Fluctus” Arkadiusza Marcinkowskiego ukazujące odwieczność a zarazem nieustającą przemianę wszechświata.
Na pierwszym piętrze można obejrzeć naszą największą obecnie wystawę – „I po co nam wolność?”, podejmującą tematykę wolności w sztuce na przestrzeni ostatnich 100 lat. Tu spotkamy się przy dziełach artysty historycznego – Witkacego i jego portretach rysowanych pastelem. Tuż obok, na pierwszym piętrze prezentowana jest wystawa indywidulana Łukasza Patelczyka „Migotanie”, a wybraną pracą – mural powstały bezpośrednio na ścianie Centrum Sztuki Współczesnej, łączący malarstwo z elementami instalacji świetlnej.
Na drugim piętrze CSW znajdują się dwie kolejne ekspozycje – indywidualna wystawa Karoliny Komasy zatytułowana „ MAPY. Jedyne, co jest pewne, to niepewność” i zbiorowa prezentacja artystów z Chile i Argentyny zatytułowana „6,7 GB. Wystawa z pigułki” kuratorowana przez Inés R. Artolę. Na pierwszej z tej wystaw będzie można wejść z pracą w bezpośredni kontakt fizyczny, gdyż podstawą działania instalacji jest jej interakcja z widzem.
Natomiast na ostatniej wystawie na Dzień Wolnej Sztuki wybraliśmy cykl fotografii Cecilii Reynoso, przedstawiający życie pewnej argentyńskiej rodziny…
Zapraszamy!
Prace prezentowane w ramach Dnia Wolnej Sztuki w CSW w Toruniu
Parter (LABSEN):
(1.) Wystawa / GO
Arkadiusz Marcinkowski, Fluctus, 2017
I piętro:
(2.) Wystawa / I po co nam wolność?
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret kobiety z koralami, pastel, tektura, 1924, dzięki uprzejmości: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
(3.) Wystawa / Migotanie
Łukasz Patelczyk, Bez tytułu, 2018, mural, instalacja świetlna
II piętro:
(4.) Wystawa / MAPY. Jedyne, co jest pewne, to niepewność
Karolina Komasa, Mapy. Znaki nieprecyzyjne, instalacja, 2018
(5.) Wystawa / 6,7 GB. Wystawa z pigułki
Cecilia Reynoso, z serii: Rodzina Floresów i kwiaty [Los Flores y las flores], 2009–2016, fotografia
2017 rok:
Prace, które wybraliśmy w tym roku na Dzień Wolnej Sztuki łączy pewien wspólny element – a mianowicie, przedstawiają one produkty żywieniowe, a czasami wręcz same w sobie s takim produktem, jak wódka „Różówka” Suzanne Treister. Jednak jedzenie we wszystkich tych pracach ma wymiar symboliczny i stanowi jedynie rodzaj opakowania, kryjąceg rozmaite treści i historie. Można będzie o nich porozmawiad w sobotę, 22 kwietnia w godz 12.00-14.00 bezpośrednio przy obiektach prezentowanych w Centrum Sztuki Współczesne w Toruniu. Cztery prace pochodzą z kolekcji CSW, natomiast piąta – „Sztuka konsumpcyjna Natalii LL zapowiada wielką retrospektywną wystawę artystki, którą otwieramy w CSW już 1 maja. Prace wideo – „Lodowce” Adama Witkowskiego i „Raspberry Days” Wojciech Doroszuka – zaprezentujemy w wyjątkowej formie, bo na dużym ekranie – w kinie Centrum.
2015 rok:
CSW „Znaki Czasu” w Toruniu wybrało 3 prace z wystawy ” Działaj albo giń!” Gustava Metzgera:
– projekcję z ciekłymi kryształami
– pracę „Eichmann i Anioł”
– jedną z prac z serii „Fotografii historycznych” – „Do wczołgania się – Anschluss, Wiedeń, marzec 1938”
oraz 2 prace z wystawy (Nie) dotykaj! Haptyczne aspekty sztuki polskiej po 1945 roku kuratorka: dr hab. Marta Smolińska, prof. UAP
– Aleksadra Ska, Obiekt w posiadaniu
– Iwona Demko, Przytulanki
2014 rok:
Dzieła:
<< zostaną podane wkrótce >>
2013 rok:
Dzieła:
Wystawa „CUDA NIEWIDY”
1. Minna Palmqvist Kolekcja: “Intymnie społeczna 7.11”
2. Mina Lundgren Kolekcja: Sześcian
3. Tomoko Hayashi “Zwierciadło łzy – klejnot”, 2011
4 Ana Rajcevic Kolekcja “Zwierzę: Druga strona ewolucji”, 2012
Wystawa „Gdy rozum śni”
5. Robert Kuśmirowski, „UHER.C” 2008
2012 rok:
Dzieła:
1. „Bez tytułu”, Tytus Szabelski, wystawa PRZEprojekt: Przestrzeń działania 002: Regulacja odbioru,
2. „Wejdź w światło”, Jan Berdyszak, wystawa „Jan Berdyszak. Gęstość cienia. Pomiędzy światłem a ciemnością”, kuratorka Marta Smolińska,
3. „Wszystko płynie”, Silvia Rigon, wystawa „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro”, kuratorka Victoria Vesna,
4. „Telefony”, Christian Marclay, wystawa „Człowiek w wielkim mieście”, kurator Walter Guadagnini,
5. „Fotoautotroafia”, Hideo Iwasaki, wystawa „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro”, kuratorka Victoria Vesna,
6. „Głos wody”, Suzon Fuks, wystawa „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro”, kuratorka Victoria Vesna.