Muzeum Górnośląskie
adres: Plac Sobieskiego 2, Bytom
strona internetowa: www.muzeum.bytom.pl
2018 rok:
Podczas zwiedzania muzeów warto się zatrzymać, nieśpiesznie, lecz badawczo przyjrzeć się dziełom, nawet jeśli zobaczymy tylko kilka z nich. Taka jest idea Dnia Wolnej Sztuki, na którego ósmą edycję zapraszamy 21 kwietnia o godz. 12.00. Zachęcamy do spędzenia tego sobotniego popołudnia w towarzystwie pięciu wyjątkowych dzieł („Skały w Tatrach” Leona Wyczółkowskiego, „Książę Józef Poniatowski na koniu” Zygmunta Waliszewskiego, „Domy nad kanałem” Aleksandra Gierymskiego, „Kompozycja” Kazimierza Podsadeckiego i „Kompozycja” Marii Jaremy), o których opowiedzą kuratorki i historyczki sztuki Muzeum Górnośląskiego: Agnieszka Bartków, Helena Kisielewska, Urszula Mikoś i Iwona Mohl.
Agnieszka Bartków opowie o obrazie Leona Wyczółkowskiego „Skały w Tatrach” (1904), czyli o ukrytej symbolice narodowej, a także znaczeniu Tatr w malarstwie polskim na przykładzie najprawdopodobniej ostatniego zachowanego obrazu z cyklu „Legendy tatrzańskie”. Ten zdawałoby się „zwykły” górski pejzaż, zawiera głębokie treści odnoszące się do tlącej się nadziei na odzyskanie niepodległości.
Helena Kisielewska opowie o obrazie Zygmunta Waliszewskiego „Książę Józef Poniatowski na koniu” (1923), czyli o wyjątkowym portrecie, będącego parafrazą dzieła Juliusza Kossaka o tym samym tytule. Obraz Zygmunta Waliszewskiego to pełna sarkazmu karykatura, uwidaczniająca skrywane tajemnice książęcego życia.
Urszula Mikoś opowie o obrazie Kazimierza Podsadeckiego „Kompozycja: (1931/32), czyli o dziele wyłonionym z nurtu awangardy. Zastanowimy się przy nim nad rewolucyjnymi przeobrażeniami sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Urszula Mikoś opowie również o obrazie Marii Jaremy „Kompozycja”.
Iwona Mohl opowie o obrazie Aleksandra Gierymskiego „Domy nad kanałem” – wyjątkowym nokturnie w całej spuściźnie twórczej artysty, ukazującym nocne oblicze Wenecji. Podczas tej prezentacji będzie można dowiedzieć się więcej o artystycznych podróżach do Italii młodszego z braci Gierymskich, a także o jego dążeniu do osiągnięcia perfekcyjnego warsztatu malarskiego.
2017 rok:
listę obiektów ogłosimy niedługo 🙂
2016 rok:
Aleksander Kotsis, Wywiezienie księdza Brzóski z Łukowa, po 1865, olej, płótno
Olga Boznańska, Dziewczynka przy oknie, ok. 1890, olej, płótno
Konrad Krzyżanowski, Piastunka z Nagybánya, 1898, olej, płótno
Gustaw Gwozdecki, Księżyc, ok. 1908, olej, płótno
Hanna Rudzka-Cybisowa, Martwa natura, 1933, tempera, papier