Galeria Dziedzictwa Ornety

 

POL_Orneta_COA.svg

Galeria Dziedzictwa Ornety

adres: ul. Plac Wolności 26, Orneta
strona internetowa: https://www.orneta.pl/130,galeria-dziedzictwa-ornety

2019 rok:

Plakat DWS

2018 rok:

Galeria Dziedzictwa Ornety zlokalizowana jest na Starym Mieście, w podziemiach jednego z najciekawszych zabytków architektonicznych i historycznych Ornety – Ratusza Miejskiego. Od 2013 r. poprzez stałe ekspozycje przybliża najważniejsze fakty z czasów świetności miasta i regionu Warmii. Do grona partnerów Galerii należą m.in.: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Stacja Muzeum w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur oraz Archiwum Państwowe w Olsztynie.

SS1

W tym roku Galeria Dziedzictwa Ornety po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej, pn. „Dzień Wolnej Sztuki”. Dnia 21 kwietnia 2018 r. w godzinach 12.00 – 14.00 udostępni do bliższego poznania wszystkim zainteresowanym pięć eksponatów ze stałych kolekcji. Podczas wydarzenia chcemy zainteresować zwiedzających fotelem katapultowym pilota stosowanym w samolotach odrzutowych eksploatowanych przez 29 PLM w Ornecie, makietą młyna wodnego funkcjonującego niegdyś przy ul. Młynarskiej, dziennikami okrętowymi ze Statku MS Orneta, tablicą Radiowęzła Orneta oraz makietą stacji kolejowej z dworcem w Wormditt z końca XIX w.

Piloci pomogą zwiedzającym w wolnym oglądaniu eksponatów – ujawniając ciekawostki o obiektach, zadając pytania, podpowiadając na co zwrócić uwagę, animując dyskusję. Ich zadaniem będzie przekonanie odwiedzających, że oglądając obiekt można samemu dojść do pewnych refleksji, oraz uświadomienie, że emocje towarzyszące poznaniu dzieła są równie ważne jak wiedza. W poznaniu eksponatu będą pomocne m.in. dodatkowe opisy i animacje znajdujące się w tym dniu przy obiekcie, jak również ulotka – „Zrób to sam, przewodnik po każdej wystawie”.

Wstęp do Galerii Dziedzictwa Ornety będzie darmowy. Serdecznie zapraszamy.

A tutaj autorska kolorowanka dla najmłodszych uczestnikw akcji! <3

dws4 (1)dws2 (1)