Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
adres: Ujazdów, Warszawa
strona internetowa: www.lazienki-krolewskie.pl
2018 rok:
Dzień Wolnej Sztuki w Łazienkach Królewskich będzie zwiastunem wystawy
ONNA. Piękno, siła, ekstaza, którą otwieramy 15.05.2018 r.
Pokażemy na niej najwybitniejsze drzeworyty z epoki EDO, komentujące rolę, piękno i funkcję kobiety w kulturze japońskiej.
Drzeworyty i malarstwo pochodzą z Kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa będzie czynna do połowy sierpnia.
Dnia 21.04 podczas Dnia Wolnej Sztuki w Łazienkach Królewskich pod nazwą ONNA NAdchodzi będzie można zobaczyć i porozmawiać z wolontariuszami, studentami japonistyki z Uniwersytetu Warszawskiego, o japońskich dziełach sztuki będących wyposażeniem zabytkowych wnętrz letniej rezydencji Stanisława Augusta. Dzięki temu zobaczymy wazy i parawany japońskie, które znajdują się w Pałacu na Wyspie i Pałacu Myślewickim.
2017 rok:
Tego dnia uwagę zwiedzających zwrócimy na dwa obrazy z naszej Królewskiej Kolekcji Malarstwa Stanisława Augusta, która znajduje się w Pałacu na Wyspie.
W godzinach 12:00-12:30 spotkamy się przy realizacji:
Angeliki Kauffmann, Portret księżnej Guiliany Pubblicola Santacroce, 1971, 95 x 79 cm
Zaś między 12:30 a 13:00 przy obrazie
Cristofano Alliori, Judyta z głową Holofernesa, XVII w. 141 x 18 cm
Pragniemy zaakcentować dzieła ukazujące kobiety i związane z historiami konkretnych kobiet: artystek, matek, mecenasek sztuki, polityczek, modelek i kochanek artystów.
W ten sposób organizowany w Łazienkach Królewskich Dzień Wolnej Sztuki będzie
powiązany z wydarzeniem, jakie otwieramy 1 maja w Pałacu na Wyspie:
„Wystawa jednego obrazu. Malarstwo z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie i Kunsthalle w Hamburgu Ariadna żegnająca Tezeusza, Angelika Kauffmann, 1 maja – 30 lipca 2017, Państwowe Zbiory Sztuki, Drezno”. Jest to pokaz realizacji namalowanej przez jedną z najznamienitszych artystek XVIII-wiecznej Europy. Angelika Kauffmann
niejednokrotnie na zlecenie mecenasek sztuki portretowała kobiety jako antyczne bohaterki, czego przykładem jest wspomniany portret księżnej Guiliany Pubblicola Santacroce.
O godz. 13:00 wspólnie z uczestnikami akcji zasiądziemy przy jednym stole w Pałacu Myślewickim i porozmawiamy nie tylko o wymienionych powyżej obrazach, ale i o roli kobiety jako artystki, matki, polityczki, mecenaski sztuki, muzealniczki czy muzealnej edukatorki i wolontariuszki.
Będziemy otwarci również na rozmowę o funkcji muzeum dziś.
2015 rok:
Więcej informacji znajdzie się tutaj niedługo, lub należy ich szukać na stronie Muzeum
2014 rok:
Dzieła:
<< zostaną podane niedługo >>
2013 rok:
Szczegóły można znaleźć na stronach muzeum.