Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

logo

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

adres: plac Wolnica 1, Kraków
strona internetowa: www.etnomuzeum.eu

2018 rok:

klocki

Dzień Wolnej Sztuki w MEK – spotkanie oraz warsztat wokół klocków do drukowania tkanin

W kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się wyjątkowy zbiór ponad 200 klocków do drukowania tkanin, pochodzących głównie z XIX wieku. To właśnie przy ich użyciu, w warsztatach farbiarskich, tworzono niezwykle efektowne materiały, z których szyto spódnice, chustki czy zapaski.

W Dniu Wolnej Sztuki, poznamy je bliżej – nie tylko teoretycznie, mogąc obejrzeć niektóre z nich wystawie stałej i posłuchać o badaniach prowadzonych przez kustoszy MEK, ale również praktycznie, poprzez warsztaty z techniki zdobienia tkanin.

PROGRAM:

Spotkanie na wystawie stałej z kustoszami MEK
Grupa I: 15:30 – 16:15
Grupa II: 17:30 – 18:15

Zapraszamy na wspólne zwiedzanie wystawy Muzeum Etnograficznego, które będzie okazją do bliższego przyjrzenia się eksponatom związanym z farbiarstwem ludowym. Poznamy też pracę muzeum „od kuchni” – porozmawiamy o badaniach prowadzonych w ramach projektu Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych (www.drzeworyty.pl), od niedawna skupionych również na klockach do drukowania tkanin znajdujących się w naszej kolekcji. Dotychczasowe działania etnograficzno-detektywistyczne prowadzone nad tymi cennymi obiektami, wykazały ich pokrewieństwo ze słowackimi formami do modrodruku. Potwierdziły to nasze ostatnie wizyty w czterech muzeach: w Lewoczy, Starej Lubowni, Czadcy i Martinie. Jaka „układanka” powstaje z tych polsko-słowackich klocków? O tym opowiedzą kustosze MEK – Grzegorz Graff, Justyna Masłowiec i Beata Skoczeń-Marchewka.

Wstęp wolny.

Warsztaty z drukowania tkanin
Grupa I: 16.15 – 17.15
Grupa II: 18.15 – 19.15

Podczas warsztatów dowiemy się w jaki sposób korzystać z klocków do drukowania tkanin, a następnie spróbujemy samodzielnie ozdobić płócienny plecak, który będzie można zabrać ze sobą. Wykorzystamy do tego kopie XIX-wiecznych klocków, m.in. tych, które wcześniej zobaczymy na wystawie. Chętni będą mogli wykonać również własny stempel w uproszczonej wersji. Warsztaty to również okazja do dyskusji – kustosze Muzeum Etnograficznego odpowiedzą na pytania, a także zaprezentują działanie platformy Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych.

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Lisowska.

Obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona). Rezerwacje: [email protected].

Informacje praktyczne:
Spotkanie oraz warsztaty odbędą się 21 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Krakowie – Ratusz, plac Wolnica 1.

Udział w Dniu Wolnej Sztuki jest bezpłatny.