Muzeum Śląskie

MS_logo_podstawowe_PL_kolor_normal_RGB

Muzeum Śląskie

Adres: ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, Katowice
strona internetowa: www.muzeumslaskie.pl

2019 rok:

Więcej informacji podamy wkrótce 🙂

2018 rok:

godz. 10.00
W ramach Dnia Wolnej Sztuki zapraszamy na spacer po wystawach stałych osoby Głuche i słabo słyszące. Odwiedzimy Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po roku 1945, Galerię śląskiej sztuki sakralnej i Laboratorium przestrzeni teatralnych. Zajrzymy też na wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Łącznikiem pomiędzy omawianymi pracami będzie moda, jej przemiany i znaczenie w sztuce. Będzie można się dowiedzieć wielu ciekawostek o oglądanych pracach i podyskutować o nich w języku migowym. Prowadzenie Michał Justycki.
Wstęp 1 zł, możliwość zakupu biletów przez system rezerwacji na http://bilety.muzeumslaskie.pl

godz. 12.00
W ramach Dnia Wolnej Sztuki odwiedzimy Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po roku 1945, Galerię śląskiej sztuki sakralnej i Laboratorium przestrzeni teatralnych. Zajrzymy też na wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Hasło tego dnia to „Jedna wystawa – jedno dzieło – wiele opinii”. Łącznikiem pomiędzy omawianymi pracami będzie moda, jej przemiany i znaczenie w sztuce. Przed każdym z dzieł spędzimy 10-15 minut rozmawiając o nim i wymieniając opinie.
Wstęp 1 zł. Liczba miejsc ograniczona, możliwość zakupu biletów przez system rezerwacji na http://bilety.muzeumslaskie.pl
Prace, o których będziemy rozmawiać:

Galeria śląskiej sztuki sakralnej, z mat. Muzeum Śląskiego (1)
1. Maria z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Dziewic WspomożycielekLaboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłośc w teraźniejszości, z mat. Muzeum Śląskiego
2. Barbara Ptak, kostium do serialu „Królowa Bona”
3. Śląska rodzina arystokratów w kostiumach z XVIII w., aranżacja multimedialna
4. Ksawery Kaniewski, Portret pani Tabeckiej
5. Edward Wittig, Portret panny Gordowskiej
Dodatkowo tym, którzy zechcą spędzić nieco więcej czasu na powolnym zwiedzaniu proponujemy
obejrzenie obrazu „Tęcza. Na bruku” autorstwa Zbyluta Grzywacza.

2017 rok:

godz. 10.00
W ramach Dnia Wolnej Sztuki zapraszamy na wystawę „Nie jestem już psem” osoby Głuche i słabo słyszące. Będzie można się dowiedzieć wielu ciekawostek o oglądanych pracach i podyskutować o nich w języku migowym. Prowadzenie Michał Justycki.
Wstęp 1 zł.
godz. 12.00
Wystawa „Nie jestem już psem” prezentuje prace niezależnych twórców, outsiderów zaangażowanych w problemy społeczne i polityczne. Swoimi dziełami wyrażają bunt, łamią kanony i stereotypy. Na pewno będzie o czym dyskutować, szczególnie że pokazywane na niej prace niosą w sobie wielki ładunek emocji.
Wstęp 1 zł. Liczba miejsc ograniczona, możliwość rezerwacji biletów przez system rezerwacji na http://bilety.muzeumslaskie.pl

Prace, o których będziemy rozmawiać:
Stanisław Garbaczuk. Wybór prac malarskich
Ryszard Szozda. Bez tytułu
Tomasz Machciński. Wybór fotografii z lat 2008 – 2017
Justyna Matysiak. Wybór rysunków z lat 2015 – 2017
Karol Su/Ka. Zjednoczenie 1, Wizyta

2016 rok:

Dzień wolnej sztuki

Porównanie obu wersji Pomarańczarki, tej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach i tej z Muzeum Narodowego w Warszawie, będzie jednym z pięciu punktów programu powolnego zwiedzania. Motywem przewodnim będzie miasto, o którego malarskich wizjach porozmawiamy, dzieląc się wrażeniami. To rzadka okazja, by bez pośpiechu zatrzymać się i posłuchać, „co nam w duszy gra”. Obrazy, o których będziemy rozmawiać:

1.     A. Gierymski, Pomarańczarka (MŚK) i Pomarańczarka (MNW)

2.      A. Jędrzejewski, Łuk triumfalny w Paryżu

3.      Monstfur, SM42-329 i Rust in Peace

4.      P. Wróbel, Wesołe miasteczko i Cyrk

5.      E. Sówka, Poranek z księżycem

_MG_8254

Galeria plastyki nieprofesjonalnej to jedno z miejsc przy których się zatrzymamy. 23.04 godz. 12.00

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 32 / 213 08 70. Liczba miejsc ograniczona.

2014 rok:

2013 rok:

Dzieła: 1. Stanisław Grocholski „Odczynianie uroku” 2. Jacek Malczewski „Tobiasz z aniołami” 3. Tadeusz Kantor „Kompozycja abstrakcyjna” 4. Władysław Hasior „Sztandar strażnika ostatniej łzy” 5. Tadeusz Boruta „Ecce Homo”

Pin It